българска асоциация на помощник фармацевтите
БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА
ПОМОЩНИК-ФАРМАЦЕВТИТЕ
вход за членове на БАПФ  
 



ЗА ДОСТОЕН И ЗАКОНЕН ТРУД НА ПОМОЩНИК-ФАРМАЦЕВТИТЕ В БЪЛГАРИЯ


2024-11-02 20:15:22

 

БАПФ: Твърденията, че не сме фармацевти, внасят излишно напрежение и полемика в сектора


2024-10-28 21:22:36

БАПФ: Твърденията, че не сме фармацевти, внасят излишно напрежение и полемика в сектора

Те са едно много лошо послание към обществото, което всява объркване и несигурност у пациентите, посочват още от съсловната организация

Понеделник, 28 Октомври 2024 | 10:30:32

 

 

 
 

 

Във връзка с изявления по медиите на председателя на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов относно образованието, обучението, професионалния капацитет и статута на помощник-фармацевтите, съсловната им организация БАПФ излезе с позиция в открито писмо до медиите. В нея се изразява категорично несъгласие с твърденията на председателя на БФС и упреците за политически мотиви, които са в основата на обявения от тях протест.    

„Категорично протестираме срещу внушението, което бе направено по медиите, че исканата от нас промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) е опасна за здравето на пациентите! Възмутени сме от спекулативното изказване, което определя нашия протест като „обслужване на икономически интереси на едни големи структури, които искат да извършват търговия „ширпотреба“, заявяват от там.

От БАПФ са категорични, че протестът им не е дирижиран и организиран от икономически и политически структури, а е провокиран от липсата на политическа воля за вникване в проблема и реформиране на законодателството ни, което да отрази действителното правно и фактическо положение в България, европейските тенденции и препоръки.

От съсловната организация изразяват остър протест срещу внушението, че те не са професионално добре подготвени и твърдението, че не изучават специфични за фармацевтичната професия дисциплини като фармакология, токсикология и фармацевтични грижи е откровена лъжа.

„Освен тези дисциплини, изучаваме и много други ,които се изучават и в курса за магистър-фармацевти, но, разбираемо в по-малък хорариум от нас, с оглед по-ниската образователна степен - бакалавър по чл.42 точка 2, буква „а“ от Закона за висшето образование (ЗВО), с която ние се дипломираме“, посочват те и цитират точно включените в тяхната учебна програма – Латински език, Висша математика. Информационни технологии, Обща и неорганична химия, Органична химия, Аналитична химия, Биология, Анатомия и физиология на човека, Микробиология и вирусология, Биохимия, Патоанатомия и патофизиология, Фармацевтична ботаника, Фармакология, Токсикология, Фармакогнозия, Фармацевтична химия, Технология на лекарствените форми, Социална фармация и фармацевтично законодателство, Хигиена и екология, Биофармация и фармакокинетика, Фармацевтични грижи, Броматология, Фитотерапия, Медицинска психология, Социология, Медицински изделия, Медицинска етика и деонтология, Медицина на бедствените ситуации. 

На основата на тези аргументи, от БАПФ изразяват категорично несъгласие с твърдението, че не са фармацевти, и допълват, че професията на помощник-фармацевта е в списъка на регулираните професии в България и в Национална класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011), където е записана с код „3213 - „помощник-фармацевт“.

Помощник-фармацевтите не са съгласни е с твърденията, че се стремят да постигнат приравняване на професионалните си права с тези на магистър-фармацевтите, с които работят в екип.

„Магистър-фармацевтът, с когото работим в екип, може да изпълнява самостоятелно всички дейности по приготвяне, отпускане, консултиране на лекарствени продукти без и по лекарско предписание, може да ръководи екип, да е лицензоносител за здравно заведение. Това, което ние искаме, е: да отпускаме лекарствени средства без лекарско предписание самостоятелно, което и в момента е разрешено от закона в дрогерии и аптеки по селата, а лекарствени средства по лекарско предписание да отпускаме под ръководство и контрол на магистър фармацевт , което не е изолиран случай, а масова практика и е реален факт в България от 60 години и е реална, закона практика в ЕС“, посочват те в писмото.

Помощник-фармацевтите отхвърлят също така твърденията, че имат желание да консултират пациенти за лекарства по лекарско предписание и че нямат знанията да консултират употребата на хранителните добавки, които вече се продават дори в хранителните магазини.

„Голяма част от помощник-фармацевтите имат едногодишна следдипломна квалификация: “Консултант по хранителни добавки“, отбелязват те.

От БАПФ са категорични, че подобни зловредни изказвания внасят излишно напрежение и полемика в сектора, и което е още по-важно – освен че вредят на професионалния имидж на 4000 помощник-фармацевти, са едно много лошо послание към обществото.

„Тези твърдения объркват и всяват несигурност у пациентите, които и без това са притеснени че посещават аптеките със здравословен проблем“, се казва още в откритото писмо.

От БАПФ са категорични, че предлаганата от тях промяна в ЗЛПХМ ще отрази действителното правно и фактическо положение в България, и ще постигне единна правна регулация в Европейския регион съобразена с актовете и препоръките на СЗО.

От съсловната организация призовават преподаватели, работодатели, медицински специалисти, пациенти да се разграничат от твърденията, които характеризират помощник-фармацевтите като неквалифицирани кадри без фармацевтично образование, чиито искания крият риск за здравето на пациентите.

„Ние не сме случайно попаднали в аптеките! Ние сме там от 60 години, с дипломи, получени с много труд и със знания, придобити в медицински колежи, за да бъдем в полза на здравеопазването в България!“, заключават от БАПФ.

 

 

Отворено писмо до медиите от УС на БАПФ


2024-10-28 21:21:22

БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ПОМОЩНИК–ФАРМАЦЕВТИТЕ BULGARIAN ASSOCIATION OF ASSISTANT PHARMACISTS

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Съсловна организация, вписана в Агенция по вписванията с код по Булстат: 177376895, адрес на управление: гр. София, ул. „Добруджа“ 1, ет.5, оф.4, имейл: baap@abv.bg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Изх.№ 622/25.10.2024 г.

ДО МЕДИИТЕ В БЪЛГАРИЯ О Т К Р И Т О   П И С М О

Уважаеми журналисти,

Във връзка с изявления по медиите на председателя на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов относно образованието, обучението, професионалния капацитет и статута на помощник- фармацевтите, заявяваме следното:

Категорично протестираме срещу внушението, което бе направено по медиите, че исканата от нас промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е опасна за здравето на пациентите!

Възмутени сме от спекулативното изказване, което определя нашия протест като „обслужване на икономически интереси на едни големи структури, които искат да извършват търговия „шир потреба“.

Нашият Протест не е дирижиран и организиран от икономически и политически структури!

Нашият протест е провокиран от липсата на политическа воля за вникване в проблема и реформиране на законодателството ни, което да отрази действителното правно и фактическо положение в България, европейските тенденции и препоръки.

А съсловието ни е достатъчно единно, мотивирано и достойно, за да се самоорганизира!

Категорично протестираме срещу лъжата, че не изучаваме фармакология, токсикология и фармацевтични грижи!

Напротив! Изучаваме освен тези дисциплини, но и много други, които се изучават и в курса за магистър-фармацевти, но, разбираемо в по-малък хорариум от нас, с оглед по-ниската образователна степен - бакалавър по чл.42 точка 2, буква „а“от Закона за висшето образование (ЗВО), с която ние се дипломираме.

Изучаваме:

Латински език, Висша математика. Информационни технологии, Обща и неорганична химия, Органична химия, Аналитична химия, Биология, Анатомия и физиология на човека, Микробиология и вирусология, Биохимия, Патоанатомия и патофизиология, Фармацевтична ботаника, Фармакология, Токсикология, Фармакогнозия, Фармацевтична химия, Технология на лекарствените форми, Социална фармация и фармацевтично законодателство, Хигиена и екология, Биофармация и фармакокинетика, Фармацевтични грижи, Броматология, Фитотерапия, Медицинска психология, Социология, Медицински изделия, Медицинска етика и деонтология, Медицина на бедствените ситуаци.

Категорично протестираме срещу безпочвеното твърдение, че не сме фармацевти!

Ние не сме НЕФАРМАЦЕВТИТЕ В АПТЕКИТЕ!

Ние не сме помощник на фармацевта, а „помощник-фармацевти“!

 

Професията на помощник-фармацевта  е в списъка на  регулираните професии в България и в Национална класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011) е записана

„3213 „помощник-фармацевт“!

Категорично протестираме срещу твърдения, че искаме професионалните ни права да се приравнят с тези на магистър-фармацевта!

Напротив!

Магистър-фармацевтът, с когото работим в екип, може да изпълнява самостоятелно всички дейности по приготвяне, отпускане, консултиране на лекарствени продукти без и по лекарско предписание, може да ръководи екип, да е лицензоносител за здравно заведение.

Това, което ние искаме, е:

Да отпускаме лекарствени средства без лекарско предписание самостоятелно (което и в момента е разрешено от закона в дрогерии и аптеки по селата), а лекарствени средства по лекарско предписание да отпускаме под ръководство и контрол на магистър фармацевт (което не е изолиран случай, а масова практика и е реален факт в България от 60 години).

Това е реална законна практика в ЕС!

Категорично протестираме срещу интерпретации, които внушават, че искаме да консултираме пациенти за лекарства по лекарско предписание!

Категорично протестираме срещу твърдението, че нямаме знания и капацитет да консултираме хранителни добавки, които на практика се предлагат дори в хранителни магазини.

Голяма част от помощник-фармацевтите имат едногодишна следдипломна квалификация: “Консултант по хранителни добавки“.

Категорично протестираме срещу подобни зловредни изказвания, които внасят излишно напрежение и полемика в сектора.

И нещо още по-важно: освен, че вредят на професионалния имидж на 4000 помощник- фармацевта, тези неверни твърдения са и едно много лошо послание към обществото!

Те объркват и всяват несигурност у пациентите, които и без това притеснени посещават аптеките със здравословен проблем.

Исканата от нас промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина няма да е компромис, авантюра или узаконяване на единични случаи на незаконен „алъш-вериш“!

Напротив!

Предлаганата от нас промяна ще отрази действителното правно и фактическо положение в България, ще се постигне единна правна регулация в Европейския регион съобразена с Акта на Световната здравна организация от 2019 г. относно правната регулация на аптеките в Европейския регион, ще се съобрази с препоръката на СЗО от 09.05.2022 г., ще отрази обучението и дипломите ни, ще се ангажира юридическата отговорност на помощник-фармацевтите, съответстваща на квалификацията им.

Обръщаме се към нашите преподаватели, работодатели, медицински специалисти, пациенти:

Разграничете се от твърденията, които характеризират нас, помощник-фармацевтите като неквалифицирани кадри без фармацевтично образование, чиито искания крият риск за здравето на пациентите!

Ние не сме случайно попаднали в аптеките! Ние сме там от 60 години, с дипломи, получени с много труд и със знания, придобити в медицински колежи, за да бъдем в полза на здравеопазването в България!

УС на БАПФ

Лиляна Петрова,председател,

 

Помощник-фармацевти: Работим незаконно, искаме промяна в законодателството


2024-10-28 21:04:49

Помощник-фармацевти: Работим незаконно, искаме промяна в законодателството

Цанка Николова
от Цанка Николова
17:20, 24.10.2024
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
помощник фармацевти работим незаконно искаме промяна законодателството

Снимка:

Слушай новината
 
 
00:00
-03:48
 
 
 

 

Основното искане на Асоциацията на помощник-фармацевтите е за промяна в Закона за лекарствата, който да бъде съобразен с дипломите, които те имат. Според тях тази професия съществува в Европа, където много голяма част от фармацевтите са със средно образование и имат правомощия, за които у нас се претендира от 15 години. А именно да отпускат лекарствени продукти по лекарско предписание под контрол на магистър-фармацевт. Твърдят, че работят незаконно.

"Винаги, когато има проверка и помощник-фармацевт е в аптека зад гише, колегите са уязвени и винаги, когато има проверка, са поканвани да напуснат работното място, докато трае проверката. Публична тайна е - помощник-фармацевтите, откакто съществува тази професия, отпускаме лекарства по лекарско предписание. В аптеката, разбира се, че трябва да има магистър, но това в закона не е разрешено. В закона в момента ни се разрешава да отпускаме лекарства без лекарско предписание, под контрол на магистър. За лекарства по бяла рецепта изобщо дума не става, това е нашата основна практика", заяви председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.

"Това, което е записано в закона, че ние можем да отпускаме само лекарства без лекарско предписание под контрола на магистър, не отговаря на никаква истина, защото публична тайна е, че ние отпускаме лекарства по лекарско предписание, отпускаме лекарства на пациенти и това става естествено, че под контрол на магистър, но не го пише в закона. Законът драматично изостава от всякакви европейски практики и законодателства. Това искаме да се промени", обясни председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.

Помощник-фармацевтите обмислят и по-драстични мерки, не само символичен протест, ако исканията им не бъдат чути.

"Ние нарушаваме закона от сутрин до вечер, това, което правим не е регламентирано в закона. Работим с диплома в ръка, но законът някъде там е заспал, останал е в миналия век и ние трябва да го събудим", допълни още Петрова.

От Българския фармацевтичен съюз са категорично против такава промяна в закона.

"Тези хора - колегите помощник-фармацевти, казвам колеги, защото работим заедно в аптеките, но те не са фармацевти. Те са медицински специалисти в направление "Здравни грижи". Това, че помощник-фармацевтите изучават някои от нашите дисциплини в непълен обем, не им дава правомощия. Те нямат съответната компетенция да извършват консултация в аптеката. Те са помощници на фармацевта", заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Mаринов.

По думите на Маринов консултация може да прави само магистър-фармацевтът.

"Как може помощник-фармацевт да извършва консултация, след като той няма нужните познания по фармакология, токсикология и т.н. в обема, в който ги изучава магистър. Ще дам пример с медицинските сестри. Нали не си представяте как медицинска сестра ще извършва операция под контрола или в присъствието на лекаря, само защото е работила 20 години в операционната. Тя няма тези компетенции и няма да чуете да иска такова нещо", допълни Маринов.

Според него е опасно неквалифицирано лице да извършва дейност, за която не е обучено.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

 

 

Помощник-фармацевтите искат законови промени


2024-10-28 20:30:27

Помощник-фармацевтите искат законови промени

Clinica.bgpress@clinica.bg

Европейски ден

Помощник-фармацевтите искат законови промени

15-10-2024 11:52

4000 български специалисти отбелязват днес на 15 октомври професионалния си празник

Помощник-фармацевтите искат законови промени

4000 български помощник-фармацевти отбелязват днес на 15 октомври Европейския ден на фармацевтичните асистенти. Те настояват за законови промени, които да им позволи да оказват качествена, навременна и професионална фармацевтична грижа.

Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) се кандидатират да бъдат част от голямото европейско семейство - Европейската асоциация на фармацевтичните асистенти, съобщиха от съсловната организация.

„Нашите цели са да станем 

част от едно адекватно ,съвременно и с европейска визия законодателство, което да отразява реалната действителност в сектора по отношение на труда ни, за да бъде той легитимен и достоен да получи полагащата му се обществена оценка и признание", казаха оттам.

От БАПФ отбелязват, че в България 

не трябва да има селище без фармацевтично обслужване и без специалисти, които да оказват фармацевтични грижа на всички нуждаещи се български граждани. Затова съсловната организация предлага промени в законодателството, които да регламентират законно прилагане на знанията и уменията, придобити в базовия курс на обучението в медицинските колежи и надградените умения в следдипломното обучение на помощник-фармацевтите.

„Този огромен професионален ресурс 

съществува и няма логично обяснение защо се пренебрегва и неглижира от 2011 г. до днес. Крайно време е българското законодателство да отрази реалната ситуация в България и в страните от ЕС, а така също и препоръките на СЗО по този въпрос", казват още от БАПФ. 

Според съсловната организация 

предложените от тях промени ще позволят на помощник-фармацевтите, в екип с магистър фармацевтите да оказват качествена, навременна и професионална фармацевтична грижа, от която обществото и всеки български гражданин има реална потребност.

 

 


следваща стр. последна стр.


























Защитен с авторско право © БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ПОМОЩНИК-ФАРМАЦЕВТИТЕ - Всички права запазени.