Основното искане на Асоциацията на помощник-фармацевтите е за промяна в Закона за лекарствата, който да бъде съобразен с дипломите, които те имат. Според тях тази професия съществува в Европа, където много голяма част от фармацевтите са със средно образование и имат правомощия, за които у нас се претендира от 15 години. А именно да отпускат лекарствени продукти по лекарско предписание под контрол на магистър-фармацевт. Твърдят, че работят незаконно.
"Винаги, когато има проверка и помощник-фармацевт е в аптека зад гише, колегите са уязвени и винаги, когато има проверка, са поканвани да напуснат работното място, докато трае проверката. Публична тайна е - помощник-фармацевтите, откакто съществува тази професия, отпускаме лекарства по лекарско предписание. В аптеката, разбира се, че трябва да има магистър, но това в закона не е разрешено. В закона в момента ни се разрешава да отпускаме лекарства без лекарско предписание, под контрол на магистър. За лекарства по бяла рецепта изобщо дума не става, това е нашата основна практика", заяви председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.
"Това, което е записано в закона, че ние можем да отпускаме само лекарства без лекарско предписание под контрола на магистър, не отговаря на никаква истина, защото публична тайна е, че ние отпускаме лекарства по лекарско предписание, отпускаме лекарства на пациенти и това става естествено, че под контрол на магистър, но не го пише в закона. Законът драматично изостава от всякакви европейски практики и законодателства. Това искаме да се промени", обясни председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.
Помощник-фармацевтите обмислят и по-драстични мерки, не само символичен протест, ако исканията им не бъдат чути.
"Ние нарушаваме закона от сутрин до вечер, това, което правим не е регламентирано в закона. Работим с диплома в ръка, но законът някъде там е заспал, останал е в миналия век и ние трябва да го събудим", допълни още Петрова.
От Българския фармацевтичен съюз са категорично против такава промяна в закона.
"Тези хора - колегите помощник-фармацевти, казвам колеги, защото работим заедно в аптеките, но те не са фармацевти. Те са медицински специалисти в направление "Здравни грижи". Това, че помощник-фармацевтите изучават някои от нашите дисциплини в непълен обем, не им дава правомощия. Те нямат съответната компетенция да извършват консултация в аптеката. Те са помощници на фармацевта", заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Mаринов.
По думите на Маринов консултация може да прави само магистър-фармацевтът.
"Как може помощник-фармацевт да извършва консултация, след като той няма нужните познания по фармакология, токсикология и т.н. в обема, в който ги изучава магистър. Ще дам пример с медицинските сестри. Нали не си представяте как медицинска сестра ще извършва операция под контрола или в присъствието на лекаря, само защото е работила 20 години в операционната. Тя няма тези компетенции и няма да чуете да иска такова нещо", допълни Маринов.
Според него е опасно неквалифицирано лице да извършва дейност, за която не е обучено.
4000 български специалисти отбелязват днес на 15 октомври професионалния си празник
4000 български помощник-фармацевти отбелязват днес на 15 октомври Европейския ден на фармацевтичните асистенти. Те настояват за законови промени, които да им позволи да оказват качествена, навременна и професионална фармацевтична грижа.
Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) се кандидатират да бъдат част от голямото европейско семейство - Европейската асоциация на фармацевтичните асистенти, съобщиха от съсловната организация.
„Нашите цели са да станем
част от едно адекватно ,съвременно и с европейска визия законодателство, което да отразява реалната действителност в сектора по отношение на труда ни, за да бъде той легитимен и достоен да получи полагащата му се обществена оценка и признание", казаха оттам.
От БАПФ отбелязват, че в България
не трябва да има селище без фармацевтично обслужване и без специалисти, които да оказват фармацевтични грижа на всички нуждаещи се български граждани. Затова съсловната организация предлага промени в законодателството, които да регламентират законно прилагане на знанията и уменията, придобити в базовия курс на обучението в медицинските колежи и надградените умения в следдипломното обучение на помощник-фармацевтите.
„Този огромен професионален ресурс
съществува и няма логично обяснение защо се пренебрегва и неглижира от 2011 г. до днес. Крайно време е българското законодателство да отрази реалната ситуация в България и в страните от ЕС, а така също и препоръките на СЗО по този въпрос", казват още от БАПФ.
Според съсловната организация
предложените от тях промени ще позволят на помощник-фармацевтите, в екип с магистър фармацевтите да оказват качествена, навременна и професионална фармацевтична грижа, от която обществото и всеки български гражданин има реална потребност.
Помощник-фармацевтите призовават за законодателни промени
2024-10-28 20:25:25
В Деня на фармацевтичните асистенти
Помощник-фармацевтите призовават за законодателни промени
Вторник, 15 Октомври 2024 | 09:31:07
Около 4000 са помощник-фармацевтите, които работят у нас. Те се обучават в 6 медицински колежа, които са част структурите на медицинските университети, и се дипломират с диплома за висше образование със степен „бакалавър“.
Обучението и реализацията им имат 60-годишна история и градация в нивото на професионалната им подготовка – о т „чиракуване“ в началото на 20-ти век, през средно специално и полувисше образование, а от 2008 година – в степен от висшето образоване.
Данните бяха оповестени от Българската асоциация на помощник-фармацевтите днес, когато се отбелязва Денят на фармацевтичните асистенти.
„Няма сектор от фармацията като наука и практика, в който да не се трудят и помощник-фармацевти. На нашата професионална помощ и компетентност разчитат аптеки в малки и големи села и градове, дрогерии, производители и дистрибутори на лекарствени продукти. Ние сме част от обслужващите специалисти и в болничните аптеки, както и в изследователските лаборатории и представителствата на фармацевтичните компании“, посочват от Асоциацията.
„Днешният празничен ден, разбира се, е повод за равносметка и заслужено удовлетворение, но едновременно с това извежда на преден план необходимостта от промени, които да направят труда ни заслужено оценен и подобаващо популярен сред обществото“, отбелязват още от там и заявяват, че са нужни законодателни промени, които да отразяват реалната ситуация в България по отношение мястото на помощник-фармацевта. Според тях промените ще позволят на помощник-фармацевтите в екип с магистър-фармацевтите да оказват качествена, навременна и професионална фармацевтична грижа, от която обществото и всеки български гражданин има реална потребност.
„В България не трябва да има селище без фармацевтично обслужване и без специалисти, които да оказват фармацевтични грижа на всички нуждаещи се български граждани. Ето защо предлагаме промени в законодателството, които да регламентират законно прилагане на знанията и уменията, придобити в базовия курс на обучението в медицинските колежи и надградените умения в следдипломното обучение на помощник-фармацевтите.
Този огромен професионален ресурс съществува и няма логично обяснение защо се пренебрегва и неглижира от 2011 г. до днес“, подчертават от БАПФ.
От там съобщават още, че Асоциацията се кандидатира за Европейската асоциация на фармацевтичните асистенти.
В навечерието на Световния ден на фармацевта – 25 септември във втората част по темата за лекарства без рецепта във вендинг машини извън аптеките даваме думата на помощник-фармацевтите.
Те апелират протестът да е за това, че в в аптеките работят лица без фармацевтично образование!
От Българската асоциация на помощник – фармацевтите обявиха, че ще започнат серия от символични протестни действия, заради неглижирането на тяхното професионално развитие, заради невъзможността да работят пълноценно в аптеките, опасността от загуба на работни места, ако се въведат вендинг машини за лекарства без рецепта и унизителното чакане да се чуят и техните проблеми в сектора на здравеопазването.
Гости по темата са:
Лиляна Петрова – председател на Българска асоциация на помощник – фармацевтите
Гергана Нейкова – изпълнителен секретар на Българска асоциация на помощник – фармацевтите
От разговора ще научим:
Застрашават ли вендинг машините труда на помощник-фармацевтите
Защо за малките населени места без аптека и лекар вендиг машините не решават проблема
Кой закри селските аптеки през 2011 година и защо ги превърна в дрогерии
Защо се отричат правомощията на помощник-фармацевта
Как в аптеките работят хора без фармацевтично образование
Каква е драмата между магистър и помощник – фармацевтите
Защо няма чуваемост по законовите неуредици на помощник-фармацевтите
За какво настояват отБългарска асоциация на помощник – фармацевтите
Лиляна Петрова и Гергана Нейкова от Българска асоциация на помощник фармацевтите
Снимка: Ани Петрова
В навечерието на Световния ден на фармацевта - 25 септември във втората част по темата за лекарства без рецепта във вендинг машини извън аптеките даваме думата на помощник-фармацевтите.
Те апелират протестът да е за това, че в аптеките работят лица без фармацевтично образование!
В този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" от Българска асоциация на помощник - фармацевтите обявиха, че ще започнат серия от символични протестни действия, заради неглижирането на тяхното професионално развитие, заради невъзможността да работят пълноценно в аптеките, опасността от загуба на работни места, ако се въведат вендинг машини за лекарства без рецепта и унизителното чакане да се чуят и техните проблеми в сектора на здравеопазването.