Основното искане на Асоциацията на помощник-фармацевтите е за промяна в Закона за лекарствата, който да бъде съобразен с дипломите, които те имат. Според тях тази професия съществува в Европа, където много голяма част от фармацевтите са със средно образование и имат правомощия, за които у нас се претендира от 15 години. А именно да отпускат лекарствени продукти по лекарско предписание под контрол на магистър-фармацевт. Твърдят, че работят незаконно.
"Винаги, когато има проверка и помощник-фармацевт е в аптека зад гише, колегите са уязвени и винаги, когато има проверка, са поканвани да напуснат работното място, докато трае проверката. Публична тайна е - помощник-фармацевтите, откакто съществува тази професия, отпускаме лекарства по лекарско предписание. В аптеката, разбира се, че трябва да има магистър, но това в закона не е разрешено. В закона в момента ни се разрешава да отпускаме лекарства без лекарско предписание, под контрол на магистър. За лекарства по бяла рецепта изобщо дума не става, това е нашата основна практика", заяви председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.
"Това, което е записано в закона, че ние можем да отпускаме само лекарства без лекарско предписание под контрола на магистър, не отговаря на никаква истина, защото публична тайна е, че ние отпускаме лекарства по лекарско предписание, отпускаме лекарства на пациенти и това става естествено, че под контрол на магистър, но не го пише в закона. Законът драматично изостава от всякакви европейски практики и законодателства. Това искаме да се промени", обясни председателят на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова.
Помощник-фармацевтите обмислят и по-драстични мерки, не само символичен протест, ако исканията им не бъдат чути.
"Ние нарушаваме закона от сутрин до вечер, това, което правим не е регламентирано в закона. Работим с диплома в ръка, но законът някъде там е заспал, останал е в миналия век и ние трябва да го събудим", допълни още Петрова.
От Българския фармацевтичен съюз са категорично против такава промяна в закона.
"Тези хора - колегите помощник-фармацевти, казвам колеги, защото работим заедно в аптеките, но те не са фармацевти. Те са медицински специалисти в направление "Здравни грижи". Това, че помощник-фармацевтите изучават някои от нашите дисциплини в непълен обем, не им дава правомощия. Те нямат съответната компетенция да извършват консултация в аптеката. Те са помощници на фармацевта", заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Mаринов.
По думите на Маринов консултация може да прави само магистър-фармацевтът.
"Как може помощник-фармацевт да извършва консултация, след като той няма нужните познания по фармакология, токсикология и т.н. в обема, в който ги изучава магистър. Ще дам пример с медицинските сестри. Нали не си представяте как медицинска сестра ще извършва операция под контрола или в присъствието на лекаря, само защото е работила 20 години в операционната. Тя няма тези компетенции и няма да чуете да иска такова нещо", допълни Маринов.
Според него е опасно неквалифицирано лице да извършва дейност, за която не е обучено.
Помощник-фармацевтите са в готовност за протестни действия
2025-04-05 19:19:34
Помощник-фармацевтите са в готовност за протестни действия
Помощник-фармацевти ще дадат пресконференция за да обявят протестни действия.
В момента те нямат право да отпускат медикаменти по лекарско предписание, въпреки че това е част от професионалната им квалификация.
Според помощник-фармацевти дипломите им към момента не са признати, тъй като по закон нямат право да отпускат медикаменти по лекарско предписание, а това е част от професионалната им квалификация.
Помощник-фармацевтите настояват за регулация на професията им
2025-04-05 19:15:51
Помощник-фармацевтите са в протестна готовност, като те настояват за достоен и законен труд. Това се съобщава на сайта на Българската асоциация на помощник-фармацевтите.
Те настояват за регулация на професията, понеже сега работят "на ръба на закона" и "се крием унизително при проверки от контролни органи, или да плащаме глоби за това, че прилагаме на практика знания и професионален опит, гарантирани от дипломата ни за висше образование", посочва Асоциацията в позицията си.
На пресконференция в БТА председателят на колегията на помощник-фармацевтите във Варна Даниела Мутафчиева посочи, че професията помощник-фармацевт съществува в цял свят, но под различно наименование и подчерта, че те имат подкрепата на Световната здравна организация, магистър-фармацевтите, юридически и пациентски организации, които също настояват законът за лекарствените препарати в хуманната медицина да бъде осъвременен според реалната ситуация и у нас, и в Европа.
По думите й проблемът в България с тази професия не идва от недостигът на кадри или че нямаме нужда от такива, а от това, че законът не е реформиран и изоставаме от световните практики. И даде пример, че в Европа аптечни техници, както там се наричат, могат да дават лекарства, изписани от лекар, докато българските помощник-фармацевти нямат това право, въпреки че са учили значително повече от западните си колеги.
Мутафчиева подчерта, че законът за екарствените препарати в хуманната медицина не е променян от 2013 г.и подчерта, че ако 51-ото НС не промени нещата организацията е готова да предприеме и по-сериозни стъпки. Тя също изтъкна, че никой от помощник-фармацевтите не иска да работи без контрол от магистър, но трябва да има правото да полага нормален труд и да обслужва пациентите без да се страхува, че ще бъде наказан за това.
Христина Маринова, председател на колегията в Добрич, посочи, че в регистъра на 28-те колегии на браншовата организация са записани 4000 души и всички те са с орязани права,въпреки че работят наравно с магистър-фармацевтите в аптеките и изпълняват абсолютно всичко необходимо.
Анелия Асенова, председател на Шуменската колегия, пък подчерта, че помощник-фармацевтите дават включително и нощни дежурства и се включват в работни графици, за да работят аптеките нормално и припомни, че законът позволява в малките населени места дрогерия да бъде обслужвана от всекиго, включително медицински сестри.
Председателят на колегията в Русе Даниела Борисова коментира, че в някои аптеки, поради липса на магистър- или на помощник-фармацевт, работят хора дори без медицинско образование.
Помощник-фармацевтите в България обявяват готовност за протестни действия
На снимката от ляво надясно: Валентина Иванова - председател на Регионална колегия на помощник-фармацевтите (РКПФ) в Стара Загора, Марияна Янковска и Лиляна Петрова - председатели на РКПМ в Пловдив, Даниела Чалъкова - председател на РКПМ в Пазарджик, Айлин Али - председател на РКПМ в Кърджали и Маргарита Кирилова - председател на РКПФ в Смолян. Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Таня Благова
Пловдив,
22.10.2024 13:56
(БТА)
Помощник-фармацевтите в България обявяваме готовност за протестни действия. Това заяви председателят на регионалната колегия на помощник-фармацевтите в Пловдив Лиляна Петрова на пресконференция "За достоен и законен труд на помощник-фармацевтите в България" в Националния пресклуб на БТА в Пловдив. В пресконференцията участваха представители от Южна България на регионални колегии на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ).
Липсата на задълбочен ясен диалог по поставените от нас проблеми през последните години и предложенията, които ние даваме за тяхното решаване, изчерпаха нашето търпение и доверие, заяви Лиляна Петрова. По думите ѝ в България няма никаква чуваемост на проблемите и исканията на помощник-фармацевтите. „Отказваме като медицински специалисти, работещи в сферата на фармацията, да работим на ръба на закона. Към нас се отправят и едни небивали твърдения, че сме опасни за здравето на хората и че нямаме фармацевтично образование. В България ние, помощник-фармацевтите, работим на ръба на закона, крием се унизително при проверки, защото това, което правим като професионална дейност в аптеките, не е регламентирано в Закона за лекарствата, а реално ние го изпълняваме през последните 60 години. Липсва регулация, съответстваща на възприетите и утвърдени международни принципи и стандарти на професията ни“, каза Петрова.
Настояваме за промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, конкретно член 220, алинея 3, като настоящата редакция не отразява действителната обстановка, в която помощник-фармацевтите упражняват професията си в България. Настояваме за законодателни промени, които да регламентират точно реалната професионална дейност, която извършваме в аптеки, дрогерии, аптечни складове и други структури на здравната система. На практика това, което законът сега ни разрешава, изостава с реалностите, не е съобразено с образованието, което имаме, а също така и с европейските тенденции и практики, заяви Петрова.
Дебело подчертавам, че ние искаме това, което правим в аптеката - отпускане на лекарства по лекарско предписание, да го извършваме под контрола на магистър-фармацевт. Също така законодателството ни да отрази дипломите ни за висше образование и придобитите знания в колежите, добави тя.
Българската асоциация на помощник-фармацевтите има официална подкрепа от Световната здравна организация (СЗО) от 9 май 2022 година. Препоръката на СЗО е за промяна в закона за лекарствата, така че дейността на помощник-фармацевтите да бъде регламентирана според образованието и квалификацията, която имат, припомни Петрова.
През юни 2024 по време на Националната конференция на БАПФ във Варна обявихме предупредителни протестни действия. Очаквахме от 50-ото Народно събрание депутатите да свършат някаква сериозна работа и да вникнат в нашите предложения, но това не се случи. Днес обявяваме символични протестни действия, не защото не сме готови да излезем пред аптеките или защото нямаме решимост и не сме убедени в справедливата ни кауза, а защото съзнаваме какво означава 4000 помощник-фармацевти да излязат от системата макар и само за 15 минути, каза още председателят на регионалната колегия в Пловдив.
Обявяваме готовност за протестни действия и очакваме от бъдещите народни представители да започнат да работят и да спре това отлагане на промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина с текстове, предложени от БАПФ, посочи тя.
Помощник-фармацевтите на протест: Съзнаваме, че ако излезем от аптеките, ще настъпи колапс
2025-04-05 19:12:04
Помощник-фармацевтите на протест: Съзнаваме, че ако излезем от аптеките, ще настъпи колапс
Снимка: БГНЕС
Помощник-фармацевтите обявяват символични протестни действия, заяви на пресконференция Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ). Помощник-фармацевтите няма да напуснат работните си места.
"Съзнаваме, че професията ни е отговорна и ако четири хиляди помощник-фармацевти излязат от аптеките, ще настъпи колапс. Протестните действия сега ще се изразяват в поставяне на знаменца, на които се призовава за достоен и законен труд на помощник-фармацевтите. Знаменцата ще бъдат поставени в аптеките. Ако до два-три месеца депутатите не направят законови промени, сме готови и на по-сериозни протестни действия", отбеляза Петрова.
От БАПФ отново припомниха за настояването си за промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина, които да им позволяват да отпускат лекарства по лекарско предписание, под контрола на магистър-фармацевт. "Помощник-фармацевтите не искат да консултират пациентите за приема на лекарствата по лекарско предписание", подчерта Петрова.
Според помощник-фармацевтите проблемът с влошеното снабдяване с лекарства в малките населени места е възникнал заради законови промени, които им забраниха да отпускат лекарства по лекарско предписание.
"В малките населени места обаче хората имат нужда и от лекарства по лекарско предписание, но беше унищожен един добре работещ модел", допълни помощник-фармацевтът Станка Маркова.
Помощник-фармацевтите работят по трудов договор, по график, в почивни и в празнични дни, с нощни дежурства, като в Европа тяхното образование и професионална подготовка се ценят и се дават за пример..
"Отпускаме лекарства по и без лекарско предписание, както и изпълняваме рецепти по НЗОК, като това извършваме със знанието на магистър-фармацевтите и на собствениците на аптеките", подчерта Силвия Ковачева, помощник-фармацевт от Габрово.
От БАПФ споделиха с възмущение, че в България те са принудени да се крият или да напуснат за кратко аптеката, докато контролните органи извършват проверки в аптеките.
"Помощник-фармацевтите са с висше образование, придобито в медицинските колежи в София, в Пловдив, във Варна, в Плевен, в Стара Загора или в Бургас. Дипломират се с образователна степен „бакалавър“. Професията на помощник-фармацевта е регулирана, но липсва корелация между Закона за здравето, Закона за лекарствата в хуманната медицина и Закона за висшето образование", допълни Петрова.
По думите ѝ липсва политическа воля за тази законова промяна. "Протестирахме с флагчета, с призиви, с медийни изяви... Ако до 3 месеца нищо не се промени, сме готови да прекратим работа.Това ще остави на практика малки населени места без аптеки. Съвестта не ни позволява да преминем към толкова драстични мерки, но това зависи от активността на новите депутати", това отговори Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите на въпрос на "24 Часа" за бъдещите протестни действия на асоциацията.
Според БАПФ пом.-фармацевтите у нас са 4000 души. "На практика някои аптеки, функционират само с пом.-фармацевт, в случаите, когато в обекта не се дават лекарства по лекарско предписание, а в много малки населени места - те са единствените", уточни Петрова.
От асоциацията искат промяна в Закона за лекарствата в хуманната медицина, която да позволи на помощник-фармацевтите да продават медикаменти с рецепта под надзора на магистър-фармацевт. По думите им, това се прави редовно със знанието на собственици на аптеки и магистър-фармацевтите, но е незаконно. На практика помощниците се налага да се крият при проверка от властите. "Ако спрем да работим, здравната система ще блокира", заяви председателката на БАПФ.
Българският фармацевтичен съюз (БФС) няма да подкрепи протестите на помощник-фармацевтите, каза за БТА Димитър Маринов, председател на БФС.